.:: WYCIECZKA DO DANII 2012 MAA ::.

-

   Pod koniec sierpnia bieżącego roku czterech uczniów naszej szkoły – Krzysztof Maciejczak, Paweł Wiliński, Piotr Lewandowski i Wojciech Dzióbkowski  z Technikum Informatycznego, za uzyskanie najlepszych wyników z egzaminów po drugim roku zajęć w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Agrobiznesu”, przebywała na wycieczce w Danii wraz z uczestnikami projektu z innych szkół, z województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz zachodnio-pomorskiego. Jest to dla nas podwójny sukces, gdyż Krzysztof Maciejczak i Piotr Lewandowski już po raz drugi zapracowali na taką właśnie nagrodę. Dodatkowo Krzysztof Maciejczak uzyskał najwyższy wynik spośród uczniów z województwa kujawsko pomorskiego.

   Podczas wycieczki był czas na edukację, zwiedzanie, poznanie duńskiej kultury i zawieranie nowych przyjaźni. Pierwszym etapem podróży była miejscowość Odense. Miasto urodzin  Hansa Christiana Andersena. Uczniowie zwiedzili tam jego muzeum,  katedrę św. Knuda – patrona Danii, zabytkową starówkę, skansen folkloru z kilkudziesięcioma obiektami, dokumentującymi historię budownictwa wiejskiego na Fionii. Odwiedzili DalumLandbrugsskole  wiodącą szkołę rolniczą w Danii, założoną w 1862 r, a obecnie kształcącą rolników z całej Europy oraz przyszłych managerów przemysłu rolnego, a także farmę w Barlose nowoczesne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i przetwórstwem żywności. Następnie przejechali nad Cieśniną Wielki Bełt jednym z najdłuższych mostów na świecie na wyspę Zelandia. Kolejnym etapem podróży było miasto Roskilde, a w nim wpisana na listę UNESCO gotycka Katedra, która stała się inspiracją dla architektury sakralnej Europy Północnej. Ostatnie dni pobytu to stolica Danii Kopenhaga. Czas w niej spędzony uczniowie poświęcili na zwiedzanie miasta, oraz na korzystanie z rozrywek znajdujących się w parku rozrywki Tivoli położonego w centrum Kopenhagi. Po tygodniowym pobycie wyjeżdżając z Danii, przejechali przez most nad Cieśniną Sund do położonego w Szwecji Ystad. Na promie „Polonia” płynącym do Świnoujścia, był czas na pożegnania, uczniowie bawili się tam na dyskotece.

   Głównym celem projektu jest rozwój kompetencji uczniów średnich szkół technicznych z obszarów wiejskich, w zakresie informatyki, języka angielskiego oraz przedsiębiorczości. Zajęcia prowadzą: mgr inż. Jacek Owsianny, mgr inż. Halina Katafiasz, mgr Beata Maciejewska, mgr Anna Starczewska. Projekt realizowany jest wśród kilkuset uczniów szkoły średniej przez trzy lata, od września 2010 do kwietnia 2013 roku.

Dzięki uczestnictwu w projekcie, młodzieży z pewnością łatwiej będzie znaleźć miejsce na rynku pracy lub zrealizować pomysł na własny biznes. Zajęcia są bardzo atrakcyjne, ponieważ wykorzystywane są nowoczesne metody pracy oraz interaktywne materiały multimedialne.

 

-