.:: DZIENNIKARSKIE WPRAWKI ::.

-

Najpierw radio, później telewizja…
Dziennikarskich wprawek ciąg dalszy
Nasza przygoda z telewizją jest ostatnim etapem projektu ‘Warsztaty dziennikarskie” realizowanego w naszej szkole. Pozostało tylko sprawdzić się w roli dziennikarza radiowego i telewizyjnego, co też z ochotą zrobiliśmy.

Po pierwsze radio
Chcąc poznać pracę dziennikarza radiowego wybraliśmy się najpierw do Internetowego Radia Żnin. Dj Marabut przedstawił nam parę szczegółów technicznych i umówiliśmy się na spotkanie z panią Kingą, która pomogła nam zebrać materiał do krótkiego reportażu na temat sposobów spędzania wolnego czasu przez naszych nauczycieli oraz współczesną młodzież. Na antenie można nas było usłyszeć 26. listopada o 10.30.
Chcąc poznać świat profesjonalnej rozgłośni radiowej wybraliśmy się do Radia PIK. Tutaj, pan Ireneusz Sanger przedstawił nam swoją pracę, czyli sposoby gromadzenia informacji, zasady obowiązujące dziennikarza a także etykę dziennikarską. Mieliśmy też okazję obejrzeć radio od kuchni i uwaga wejść do studia podczas nagrania. Zadziwiała nas swoboda, z jaką dziennikarz prowadził audycję.
Magda Margas

Po drugie telewizja
Wycieczkę do stolicy naszego województwa rozpoczęliśmy od bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej. Tutaj pod przewodnictwem pana Andrzeja Czeczota zwiedziliśmy między innymi studio Zbliżeń. Wysłuchaliśmy też jak tworzony jest program i jakie zasad obowiązują w telewizji. Dzięki tej wycieczce uświadomiliśmy sobie, jak wiele pracy trzeba włożyć w stworzenie nawet kilku minut programu.
Na koniec przyszedł czas na zastosowanie zgromadzonej teorii w praktyce. Zmierzenie się z wyzwaniem nagrania własnego programu rozpoczęliśmy od sprecyzowania swoich pomysłów i podziału pracy. Z gotowymi materiałami przystąpiliśmy do tworzenia scenariusza ( a właściwie scenariuszy, bo zdecydowaliśmy się nagrać trzy, różne programy). Musieliśmy tez parę rzeczy nakręcić, przygotować scenografię. Sami sobie nie zdawaliśmy sprawy z tego, ile pracy musi wykonać dziennikarz, ale także jak wiele innych osób musi być zaangażowanych w tworzenie jakichkolwiek programów. Nasze telewizyjne przymiarki będzie można niedługo obejrzeć na YOU TUBE.
8.30. Mimo deszczowej aury i chłodu wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i miło płynął nam czas spędzony poza murami naszej kochanej szkoły.
 


 

-