.:: WIGILIA ::.

-

        Dnia 22.12.2005 roku w naszej szkole odbyła się szkolna Wigilia. Uczniowie naszej szkoły przygotowali krótką scenkę o tematyce świątecznej. W przedstawieniu brali udział uczniowie z różnych klas. Na koniec wszyscy wspólnie wraz z ks. Tomaszem Rachowieckim zaśpiewaliśmy kolędy. Następnie wszyscy rozeszli się do wyznaczonych klas gdzie uczestniczyli w symbolicznym łamaniu się opłatkiem z wychowawcą klasy. Boże Narodzenie to w tradycji chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa. Jest to święto stałe, wypadające 25 grudnia. Poprzedzone jest okresem czterotygodniowego postu, zwanego Adwentem.
Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny) (z łac. vigilia - czuwanie, straż) to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu.
Kolację tego dnia przyjęło nazywać się również wigilią. Zwana jest też wilią, postnikiem, bożym obiadem, a na wschodzie kutią (od głównej potrawy).
W Polsce Boże Narodzenie to bardzo rodzinne święta. To wspólna wieczerza, łamanie się opłatkiem, choinka, pasterka... To karp, kompot ze śliwek, kutia, makowiec... 


 

 


   

 

 
-