.:: LEKCJA DEMOKRACJI ::.

-

        Uczniowie klas liceum ogólnokształcącego i liceum profilowanego przeżywali na początku roku szkolnego pierwszą lekcje demokracji. Po raz pierwszy mogli uczestniczyć w symulacji wyborów parlamentarnych, które odbyły się 19 września w naszej szkole. Projekt pod hasłem „Nie bądź durny, idź do urny” został zorganizowany z inicjatywy Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem akcji przygotowanej przy okazji wyborów parlamentarnych i prezydenckich jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz ukazania roli wyborów w państwach demokratycznych.
     Ze względu na to, że projekt „Młodzi głosują” jest apolityczny, nie przeprowadzono w szkole żadnej kompanii ani agitacji wyborczej. Pojawiły się za to plakaty i ogłoszenia promujące całe przedsięwzięcie. Zorganizowanie młodzieżowych wyborów musiało przebiegać zgodnie z ordynacją. Należało zatem zadbać o lokal, wybrać komisję, zapewnić karty do głosowania oraz listy uczestników.
W dniu wyborów profesjonalnie przygotowany lokal wyborczy był czynny od pierwszej godziny lekcyjnej. W skład Młodzieżowej Komisji Wyborczej, czuwającej nad przebiegiem głosowania, weszły uczennice klasy II LO: Patrycja Obiała – przewodniczący, Katarzyna Łaniecka – zastępca przewodniczącego, Martyna Nowicka, Ewelina Koszel, Kamila Przewoda. Uprawnionych do wzięcia udziału w symulacji było 290 uczniów. Każdy idąc do urny, musiał posiadać identyfikator lub ważną legitymację szkolną. Przed odebraniem karty do głosowania należało złożyć podpis obok swojego nazwiska na liście. Następny krok to postanowienie znaku „X” przy preferowanej partii.
 

   

-