.:: DZIEŃ PATRONA ::.

-

             10. listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona – błogosławionej Marii Karłowskiej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 830 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Żninie, w której uczestniczyła cała społeczność uczniowska, grono pedagogiczne i zaproszeni goście. Druga część uroczystości odbyła się w Żnińskim Domu Kultury. Część artystyczną obejrzeli uczniowie klas pierwszych oraz klas kończących naukę w naszej szkole.

            Jak wyjaśnił, w swoim przemówieniu, pan dyrektor Leszek Kowalski, taki wybór był nieprzypadkowy. Pierwszaki miały w ten sposób poznać życie i działania bł. Marii Karłowskiej. Natomiast klasy ostatnie, które niedługo kończą pewien etap w swoim życiu, zostały wybrane dlatego, że dyrekcja i grono pedagogiczne chcieli dać im wskazówkę, gdzie należy szukać wzorców postępowania.

            Część artystyczna została przygotowana przez p. B.Maciejewską, p. Romanę Kapuścińską oraz p. B.Różańską. Na tle pięknej scenografii uczniowie przedstawili kilka krótkich, ale ujmujących scen z życia bł. Marii Karłowskiej. W przedstawieniu wystąpili: A.Zaborowska, W.Płażewska, J.Koc, E.Nowak, O.Różańska, M.Kaśków, K.Kreskowiak, K.Orzechowski oraz J.Flicińska. Młodzi aktorzy stworzyli niepowtarzalny nastrój, a śpiew chóru był doskonałym uzupełnieniem gry aktorskiej.

Po zakończonej części artystycznej zebrani, gromkimi brawami, podziękowali nauczycielom i młodzieży za przygotowanie pouczającego programu.

Następnie, głos zabrali zaproszeni goście. Siostry Pasterki podkreśliły swoją radość z otrzymanego na tę uroczystość zaproszenia i życzyły uczniom i nauczycielom wielu łask, wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia wytyczonych celów oraz nieustającej opieki naszej patronki.

Do życzeń dołączyli się również ks. proboszcz S.Talaczyński i p. H.Czajkowska – przewodnicząca Komisji Oświaty.

            Na zakończenie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego „Ilustracja myśli Marii Karłowskiej” i konkursu wiedzy o Patronie, zorganizowanych przez p. A.Szkutnicką, p. R.Kapuścińską i p.B.Maciejewską. W pierwszym z nich I. miejsce zajęła M.Frelich i P.Kośmider (oboje z kl. Ia LP). Przyznano również wyróżnienia następującym osobom: P.Kuczak (kl. Ia LP), S.Pawlickiej (kl. I LO), A.Różańskiej i M.Kropidłowskiej (kl. Ia LP) oraz P.Śmigiel (kl. Ic TTŻ).

Natomiast konkurs wiedzy o patronie był dwuetapowy. I. miejsce zajęła D.Bazyl (kl. Id ZSZ), II miejsce ex-aequo: A.Pawlicka (kl. I LO), K.Berdych i P.Habera (obie z kl. Ib LP). Natomiast miejsce III również ex-aequo zajęli Ł.Leszczyński (kl. Ia LP), M.Niemiec (kl. Id ZSZ) i A.Różańska (kl. Ia LP).

Sądzę, że ta uroczystość, a przede wszystkim jej przesłanie na stałe wyryło ślad w naszych sercach. Tego byśmy sobie życzyli – uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie.   

 

-