.:: W OPERZE ::.

-

  We wtorek 21 października zorganizowany został przez panią Violettę Olesiak i panią Beatę Maciejewską wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na operetkę. „Hrabina Marica”. Występ rozpoczynał się o godz. 1900, a ponieważ w Bydgoszczy byliśmy już około 1700, to mieliśmy jeszcze czas na zwiedzanie miasta.

  W operetce występowali znakomici tenorzy, m.in. kapelmistrz Kcyńskiej Orkiestry Dętej  Orlin Bebenov. Byliśmy pod wielkim wrażeniem świetnie zaśpiewanej i dobrze przygotowanej operetki, w której, oprócz fascynujących i porywających arii, pojawiły się tancerki i tancerze, XIX  - wieczny automobil i powóz zaprzęgnięty w konie. Artyści włożyli swój cały trud, aby jak najlepiej pokazać nam, czym jest „fenomen opery”. Dotychczas myśleliśmy, że taka forma spędzania czasu nie jest dla nas, że korzystają z niej tylko „wybrańcy”. Dzięki temu wyjazdowi wiemy, iż każdy z nas może pójść sobie do takiego miejsca, jakim jest opera, usiąść wygodnie i poczuć się jak ktoś wyjątkowy. Wsłuchując się w niezwykłą moc śpiewu i brzmienie znakomitej orkiestry poczuliśmy prawdziwą „operową magię”. 

   W drodze powrotnej do Żnina każdy z nas po cichu nucił sobie jedną z pieśni operetki, najczęściej  „Graj cyganie”, której tekst otrzymaliśmy od pana Orlina Bebenova.

1.Czardaszem dawnym byłem kiedyś ja,

  a dzisiaj moją piosnkę wam cygan gra.

  I tak jak wczoraj dla mnie państwo moje cygan dla was skrzypce stroił.

  Wam mój cygan gra.

  Ja dzisiaj tu za progiem w salonach tam,

  Lecz może snów fortuna los odmieni wam.

  I tak jak wczoraj ...

 

REF.: Graj cyganie, graj cyganie, noc krótka graj.

          Graj bracie, graj aż do dnia.

 

2.Dziś bracie graj rzewnie,

   grajże śpiewnie.

   I serce rzuć na jedną noc,

   Mi szczęście wróć.

   Ty jedyny muzyki smutki znasz,

   Ty mi rzewniej grasz.

   Gdy te skrzypce weźmiesz w ręce,

   Prawdę powiesz w tej piosence.

 

REF.: Graj cyganie...

 

 

-