.:: POWIATOWE DYKTANDO JĘZYKOWE ::.

-

    21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. W dbałości o ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego 21 lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie odbyło się Powiatowe Dyktando Językowe, w którym młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu żnińskiego mogła sprawdzić swoje umiejętności z zakresu znajomości języków polskiego, niemieckiego i angielskiego.
    Organizatorkami przedsięwzięcia były Panie B. Maciejewska i A. Mielcarzewicz. Uroczystość otworzył Pan Wicestarosta Robert Luchowski, który był również autorem dyktanda z języka niemieckiego. Do wspólnej zabawy przyłączyli się Pani dr Aleksandra Norkowska, pracownik Zakładu Literatury Dawnej i Edytorstwa Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Pan Roy Haworth, nauczyciel akademicki w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Sandomierzu.
    Spośród 45 uczestników wyłoniono zwycięzców w kategoriach szkół gimnazjalnych i średnich. Mistrzami ortografii w dziedzinie języka angielskiego zostali: Hanna Góra, Aleksandra Łyszkiewicz, Aleksandra Nowak z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Żninie oraz w kategorii szkół średnich Janusz Jesionka i Przemysław Bratz z I LO w Żninie, Miller Szymon uczeń ZSP im. M. Karłowskiej. Język niemiecki najlepiej znają Jaworski Krzysztof z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Żninie, Wiktoria Smarul ze Społecznego Gimnazjum im. Armii Krajowej oraz Kacper Semrau z Publicznego Gimnazjum nr 1. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych laureatami zostali Jan Jabłoński, Aneta Kaczmarek i Marta Pietras z I LO w Żninie. Polska ortografia nie miała żadnych tajemnic dla Inez Gaczkowskiej, Marty Lewandowskiej i Sylwii Brzykcy z Publicznego Gimnazjum nr 3. Do grona zwycięzców w kategorii szkół średnich dołączyli Łukasz Bryzik i Joanna Plewa z ZSE-H w Żninie oraz Edyta Bosacka uczennica I LO w Żninie. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i nagrody książkowe, które wręczali Pan Wicestarosta Robert Luchowski oraz Dyrektor ZSP im. M. Karłowskiej w Żninie Pan Leszek Kowalski. Pozostali uczestnicy wraz z opiekunami otrzymali dyplomy i podziękowania.
    W trakcie przerwy młodzież mogła skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych pod kierunkiem Pań L. Paprot i H. Katafiasz. Akcję wsparli sponsorzy Firma Maja-Trans-Sped PW. M. Najzer, Pani E. Pietrykowska Pośrednictwo Ubezpieczeniowo-Finansowe, Pani E. Szóstak - Ławińska oraz Pan Marek Góralski.

-