.:: FERIE Z BROWAROWĄ ::.

-

14. stycznia 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie rozpoczęły się różnorodne zajęcia dla młodzieży żnińskiego powiatu, zorganizowane w ramach „Ferii z Browarową”.

Od godz. 9.00 drużynowo rozegrano kilka modułów znanej gry komputerowej „Battlefield 1942”. Zajęcia pod kierunkiem Pana Adama Grzelczaka przygotowała klasa I Technikum Informatycznego. Uczestnikom tak spodobała się informatyczna rywalizacja, że powtórzono turniej w środę 16. stycznia.

W międzyczasie można było skorzystać z oferty sportowej. Pani Beata Nowak zaproponowała ćwiczenia w formie aerobiku zwanego zumbą, który łączy cechy tańca latynoamerykańskiego z ćwiczeniami gimnastycznymi.

Od godz. 10.00 do 13.00 trwały „Literackie Walentynki”. Organizatorki spotkania, polonistki: Wioletta Olesiak, Beata Borowiak – Jaźwińska, Iwona Zielińska oraz pedagog, Marlena Chojnacka zadbały o miłą atmosferę oraz poczęstunek. Uczestnicy spotkania (przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) wzięli udział w różnorodnych ćwiczeniach i konkursach, za które otrzymali nagrody ufundowane przez szkołę i Panią Wiolettę Olesiak. Zajęcia obejmowały m. in. zabawy integracyjne, prezentację ustną, a także pisanie krótkich form i rysowanie. Uczestnicy nauczyli się, jak redagować dłuższą wypowiedź pisemną, posłuchali wykładu o sposobach przemawiania, a także dowiedzieli się zaletach i wadach młodzieńczej miłości. Zajęcia zakończyły się podsumowującym testem wiedzy o parach literackich. Zwyciężyły Monika Jęziorska i Magdalena Stróżyńska z kl. II Technikum Technologii Żywności (na zdjęciu). W ramach zajęć zapowiedziany został konkurs walentynkowy pt. „Mówimy wierszem o miłości”, przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych.

17. 01. 2013 r odbył się turniej szachowy o Puchar Dyrektora Browarowej. Turniej został przygotowany przez Pana Roberta Cieniawę we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu w Żninie. 10 zgłoszonych zawodników walczyło systemem kołowym (każdy z każdym) przy tempie 15 minut na zawodnika. Zwyciężył uczeń Publicznego Gimnazjum nr 1 w Żninie, Kacper Czaczyk, na co dzień reprezentujący barwy Baszty MOS Żnin. Kacper zdobył komplet 9 punktów zwyciężając we wszystkich partiach.

W gronie uczniów szkół ponadgimnazjalnych triumfował Daniel Kowalski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie), a wśród uczniów podstawówek najmłodszy uczestnik turnieju, 9 – letni Jan Krajewski (Szkoła Podstawowa nr 2 w Żninie). Wyniki turnieju głównego:

  1. Kacper Czaczyk (Publiczne Gimnazjum nr 1, Żnin) – 9.0
  2. Daniel Kowalski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Żnin) – 7.5
  3. Maciej Woźniak (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Żnin) – 7.0
  4. Wojciech Kolasiński (Publiczne Gimnazjum nr 3, Żnin) – 5.5
  5. Kamil Nitka (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Żnin) – 5.0
  6. Jakub Olszak (Publiczne Gimnazjum nr 3, Żnin) – 4.0
  7. Szymon Sobczak (Publiczne Gimnazjum nr 3, Żnin) – 3.5
  8. Jan Krajewski (Szkoła Podstawowa nr 2, Żnin) – 2.0
  9. Marek Miękiszak (Publiczne Gimnazjum nr 3, Żnin) – 1.0
  10. Mateusz Chojnacki (1. Liceum Ogólnokształcące, Żnin) – 0.5

16 i 17. 01. 2013 r. zainteresowani sztuka kulinarną mogli własnoręcznie przygotować ciasteczka oraz pizzę pod okiem Pań, Haliny Katafiasz i Moniki Zakrzewskiej. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Oprócz poznawania tajników kuchni, można było skosztować wyśmienite dania.

Hip hop od początku budził kontrowersje i trudno się dziwić. Zawsze tak jest, kiedy pojawia się subkultura, która staje się bardzo popularna wśród młodzieży. Rodziców szczególnie niepokoją teksty, w których obok narkotyków, pojawiają się liczne wulgaryzmy. Młodzi ludzie jednak interesują się kulturą hip hopu, a w szczególności muzyką rap. Chcąc wyjść naprzeciw ich zainteresowaniom, w czasie ferii, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie z inicjatywy polonistki, Iwony Zielińskiej oraz jej brata, Piotra Malaka, zorganizowano spotkanie z grupą osób, która w żnińskim powiecie propaguje tę kulturę.

W piątek,18 stycznia br. szkołę odwiedzili członkowie grupy Ż do N Żniński Rap w składzie: Mali, Wiśnia, Dj Sfuj Człowiek, Mc Mały oraz Bulli. Zainteresowana młodzież dowiedziała się, czym jest hip hop, jak wiele elementów się na niego składa i ile pozytywnych rzeczy można w nim znaleźć. DJ Sfuj Człowiek opowiedział, między innymi o tym, jak zaczęła się jego przygoda, jak zdobywał pierwszy sprzęt, płyty, a także o historii samego skratchingu (dźwięk powstający poprzez drapanie płyty winylowej igłą znajdującą się w gramofonie konsoli DJ-a). Co więcej, pokazał na swojej konsoli kilka znanych rodzajów skratchy, a jego opowieść była pełna pasji i obalała mit, że DJ – ng jest po prostu przesuwaniem palcami po płycie gramofonu. Dla młodych fanów rapu ciekawym punktem była wypowiedź Mc Małego, którego nie tylko w Żninie okrzyknięto wielkim freestylowym talentem. Mc Mały, oprócz tego, że zaprezentował swoje umiejętności, freestylując na zaproponowane mu tematy, opowiedział między innymi o tym, że czyta i dużo słucha, żeby powiększyć swój zasób słów, co znacznie pokrzepiło serca obecnych na spotkaniu polonistek.

Hip hop w szkolnej ławce czuł się dobrze i już zapowiedział chęć złożenia kolejnej wizyty, podczas której młodzież mogłaby poznać inne elementy kultury, takie jak taniec czy graffiti.

-